1 10

Çocuk Mahkumlara Tiyatro Terapisi

Güzelbahçe Belediyesi Çamlı Köy Tiyatrosu ve Yetişkin Tiyatro Topluluğu, Aliağa Şakran Ceza İnfaz Kurumu’ndaki genç, çocuk ve yetişkin mahkûmlara iki oyun sahneleyerek farklı bir gün yaşattı.

 Güzelbahçe Belediyesi Çamlı Köy Tiyatrosu, Aliağa Şakran Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu’ndaki genç ve çocuk mahkûmlara Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı, Tiyatro Eğitmeni Selin Akın Yardımoğlu’nun yönettiği ‘Kadınlık Bizde Kalsın’ adlı oyunu sahnelerken, Yetişkin Tiyatro Topluluğu ise Aliağa Şakran 4’Nolu Kapalı İnfaz Kurumundaki Yetişkin Mahkumlara Turgut Özakman’ın yazdığı ve Tiyatro Eğitmeni Selin Akın Yardımoğlu’nun yönettiği ‘Deli Bayramı’ adlı oyunu sahneledi. Her iki oyunda mahkûmlar tarafından beğeniyle izlenildi ve büyük alkış topladı.

Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Vural Temur, Güzelbahçe Belediyesi Tiyatro Eğitmeni Selin Akın Yardımoğlu’na Plaket takdim etti ve tüm oyuncuları tek tek kutladı. Bu tür etkinliklerin mahkumlar için çok önemli bir kültürel bir terapi olduğunu anlatan Kurum Müdürü Vural Temur, ‘‘Burada mahkumlarımız hobi ve el becerileri üzerine üretimler yaparak zaman geçiriyor. Kültürel ve sanatsal etkinliklere ulaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Oynanan tiyatro oyunları onlara inanılmaz anlar yaşattı. Kültürel anlamda moral kazandılar. Birbirinden güzel oyunlar için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum’’ dedi. Çok farklı duygular içinde oyunları sahnelediklerini ifade eden Güzelbahçe Belediyesi Tiyatro Eğitmeni Selin Akın Yardımoğlu, ‘‘ Birçok yerde oyunlarımızı sahneledik. Ancak çocuk, genç ve yetişkin mahkumlar önünde ceza evinde tiyatro oyunu sahnelemek çok daha anlamlı ve farklı duygular yaşattı. Bizlere bu imkânı veren Güzelbahçe Belediye Başkanımız Mustafa İnce’ye ve Ceza İnfaz Kurumu yetkililerine teşekkür ediyorum’’ dedi.