IMGS7378

İlklerin Özel Çocuğu Tuna Tunca

‘Kızıldeniz’de ilki gerçekleştiren Özel Çocuk’

Güzelbahçe'de ikamet eden ve antrenmanlarının bir kısmını Güzelbahçe’nin ve Körfezin ilk Mavi Bayraklı Plajı’nda ve Celal Atik Spor Salonu’nda gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcusu Tuna Tunca, Oceanman Dünya Şampiyonası'na katılma hakkı kazanan ilk Türk otizmli sporcu oldu ve 76 sporcu arasında kendi yaş kategorisinde dördüncü oldu.

Daha önce Çanakkale ve İstanbul Boğazları’nı yüzerek geçen Tuna Tunca, Oceanman Dünya Şampiyonası’na katılan otizmli ilk Türk sporcu olarak hem bir ilki gerçekleştirdi hem de büyük bir başarıya daha imza atarak 10 km gibi uzun bir kulvarı olan Oceanman Dünya Şampiyonası'nı 2 saat 34 dakik 25 saniye süreyle tamamlayarak 76 sporcu arasında kendi yaş grubunda dördüncü oldu.

‘Otizmin bir engel olmadığını kanıtladın’

Tuna Tunca’nın başarısında en büyük destekçisi olan anne Gülnur Tunca Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’yi ziyaret ederek kendisine verdiği destek için Başkan İnce’ye teşekkür etti. Mısır'da düzenlenen dünyanın en zorlu yüzme yarışlarından Oceanman Dünya Şampiyonası'na katılma hakkı elde eden ilk Türk otizmli sporcu olan ve 76 sporcu arasında kendi yaş kategorisinde 4. olan Tuna’yı tebrik eden Başkan Mustafa İnce, ‘‘Biz bugün seni evinde kutlamaya gelecektik. Ama sürpriz yapıp sen bize geldin. Bizi çok mutlu ettin. Başarıların bize, sende büyük emeği olan başta annene ve Antrenörün Mert Onaran’a büyük gurur veriyor. Sen özel bir sporcusun ve senin başarıların diğer tüm otizmli çocuklarımıza umut oluyor. Otizmli bir sporcu olarak doğru alanı bulduğunda otizmin bir engel olmadığını kanıtladın. Çünkü 76 sporcu arasında sadece sen özel sporcu olarak katıldın ve bize bu ilki yaşattın. Başarıların daim olsun güzel çocuk. Her zaman yanında ve destekçin olacağız. Sen Güzelbahçe’nin gururusun’’ dedi.

‘Hedefimiz önce Cebelitarık sonra Manş’ı geçmek’

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güzelbahçe Belediyesi’nin kendilerine verdikleri destek için teşekkür eden anne Gülnur Tunca, ‘‘Bu yarışlarda engelli kategorisi olmaksızın kendi yaş kategorisinde yüzmesi ve derece elde etmesi gurur verici. Tuna Manş Denizi’ni aşmak istiyor. Ancak bu hedefe ulaşmak için belirli bir zamana ihtiyaç var. Bu boşluğu doldurmak istiyordu ve Alanya’daki Oceanman yarışında üçüncü olduğu için bu şampiyonaya katılma hakkı kazandı. Bir ilk oldu ve Otizmli tek sporcu olarak katıldığı bu yarışta güzel bir başarı elde etti. Hedefimiz Cebelitarık Boğazını ve ardından Manş Denizi’ni geçmek. Bize verdiği destek için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ve Güzelbahçe Belediye Başkanımız Mustafa İnce’ye ve sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz’’ dedi.