IMGN5418

Gençlerden Teknolojik Afet Acil Müdahale Aracı

Güzelbahçe 60.yıl Anadolu Lisesi öğrencileri afet ve acil durumlarda arama kurtarma operasyonlarında yardımcı olacak bir makine geliştirip, Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen GençBizz  Girişimcilik Programı’ndan, En İnovatif Ürün Kategorisi’nde ikincilik ödülü aldılar.

Güzelbahçe Belediyesi’nin destek verdiği projeyi tanıtmak için Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’yi ziyaret eden Matematik öğretmeni Zekeriya Albayrak ve öğrenciler Oytun Kalfa, Yağız Murat Özkan, Orkun Arda yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgilendirme yaptılar.

 ‘Yenilikçi ve çevreci’

İnternet tabanlı 8x8 insansız arama kurtarma aracını geliştirdiklerini söyleyen öğrenciler, “Aracımız tam elektrikli olup bu özelliği sayesinde faaliyet gösterdiği çevreye hiçbir zarar vermemektedir. Aracın çatısı boyunca konumlandırılmış olan güneş paneli aracılığıyla herhangi bir çalışma masrafı olmadan çalışmaktadır. İstenildiği takdirde araç içerisine tümleşik halde bulunan şarj kontrol sistemi ile herhangi bir elektrikli araç şarj istasyonuna ihtiyaç duymadan doğrudan sıradan bir priz ile şarj edilebilmektedir. Arama-kurtarma operasyonları gibi her bir saniyenin bile değerli olduğu alanlarda herhangi bir şarj süresi beklemeden akü bloğu değiştirilerek aralıksız çalışma sağlanabilmektedir. Aracın çalışma sistemi temelde 2 tiptir. Bunlardan biri olan insansız sistem internet tabanlı olup internet bağlantısı olan her yerden bu araç kontrol edilebilmektedir. Örnek olarak Amerika’da gerçekleşmiş olan bir doğal afette kullanılması durumunda bu araçlar Türkiye’den kontrol edilebilmektedir. Bu özelliğin yurt içinde kullanılması durumunda ülke çapındaki arama kurtarma görevlilerinin afet bölgesine toplanmasına gerek kalmadan kendi illerinden afete müdahale edebilmesi sağlanabilmektedir. Aracın üst gövdesi kazazedenin taşınması için özel olarak dümdüz tasarlanmıştır. Doğrudan sedyenin yerleştirilmesine imkân tanıyan bu tasarımda kazazedeye ek olarak aynı anda 8 arama-kurtarma personeli taşınabilmektedir. Araç üzerinde bulunan ilk yardım kutusunda EKG bulunmaktadır. Bu EKG aracılığıyla kazazedenin nabzı anlık olarak kontrol merkezinden izlenebilmektedir. Kazazedenin bilinci kapalı olduğu takdirde kazazedenin sağlığını riske atmamak adına GPS üzerinden aracın bulunduğu konum tespit edilmekte ve doğrudan kazazedenin bulunduğu konuma sadece sağlık ekibi yönlendirilebilmektedir. Kazazedenin bilinci açık fakat hareket edemeyecek durumda olduğu takdirde ise araç üzerinde bulunan medikal sistemlere ek olarak ses ve görüntü sistemleri aracılığıyla kazazede ile iletişime geçilip durumu hakkında bilgi toplanabilmektedir. Elde edilen veriler sonucu sağlık ekipleri hareket planı oluşturabilmektedir” bilgisini verdiler.

‘Geleceğin bilim insanları’

Yapmış oldukları çalışmayı büyük bir beğeniyle dinlediklerini söyleyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “İşte Mustafa Kemal Atatürk’ün gençleri, genç beyinleri. Bizim bu gençlere sahip çıkmamız, önlerini açmamız gerekiyor. Ülkemiz doğal afetlerin yaşandığı bir coğrafya. Patenti alındıktan sonra ileriki süreçlerde daha da geliştirilip ülkemizi temsil edecek yeni makinelerle ismimizi daha çok duyurabileceğiz. Yeter ki gençlerin önünde bir engel olmasın, yeter ki onlara ayak bağı olmayalım. Bu tür girişimler özellikle devlet tarafından desteklenmeli. Biz küçük bütçemiz ve kendi ekiplerimizle gençlerimize destek olup böyle bir makinenin ortaya çıkması için elimizi taşın altına koyduk. Bundan sonraki süreçte de desteklerimizi sürdüreceğiz. Yolunuz açık olsun gençler” diye konuştu.

İstanbul’da başlayan ‘İstanbul Teknofest’ fuarına katılıp makineyi orda sergileyecekler.