IMGN9330

Madımak ‘Kalıntı’ Tiyatro Oyunuyla Anıldı

2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Otelde 33 aydın, yazar, düşünürün hayatını kaybettiği katliamın yıldönümü nedeniyle Güzelbahçe’de ‘Kalıntı’ adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Sivas Madımak katliamının 28.yıl dönümünde Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi Tuncel Kurtiz konferans salonunda tiyatro oyunu sahnelendi. Oyunu yazan ve yöneten aynı zamanda oynayan CHP Güzelbahçe Gençlik Kolları Başkanı Devrim Seyrek, “İlk kez Belediye Başkanı, İlçe Başkanı ve tüm ilçe yöneticilerinin sahne aldıkları oyunu yönetmek benim için hem çok gurur verici hem de çok zordu. Her projemizde amasız fakatsız desteklerini esirgemeyen Sayın Belediye Başkanımız Mustafa İnce ve İlçe Başkanımız Çağlayan Bilgen’e ve katkı koyan tüm ilçe yöneticilerimize teşekkür ediyorum’ dedi. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce mizah yazarı ‘Aziz Nesin’i oynarken CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen gazeteci ‘Uğur Mumcu’yu oynadı.

‘2 Temmuz utanç verici bir gündür’

Bundan tam 28 yıl önce büyük halk önderi Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden, 33 aydın, yazar, düşünür karanlık zihniyetli, gerici, bir güruh tarafından katledildiğini söyleyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Onların mücadelesi Türkiye’deki hoşgörü, aydınlanma, laiklik mücadelesiydi. 2 Temmuz Türkiye açısından utanç verici bir gün olarak tarihe geçmiştir. Herkesin buradan ders alması gerekiyor. Türkiye’deki laikliğin, demokrasinin, Cumhuriyetin değerini hepimizin bilmesi ve sahip çıkması gerekiyor. Kardeşçe barış içinde yaşamayı beceremeyenler bugün de kendinden başkasının varlığına tahammül edemiyor. Ayrıştırmaya, yok saymaya ve katletmeye devam eden zihniyetlerle mücadelemiz her zaman devam edecek. 28 yıl önce tarihin en karanlık katliamını yaptılar. Bilimin, sanatın, şiirin, türkünün merkezini yaktılar, Anadolu coğrafyasının hoşgörü geleneğine darbe yaptılar. Biz bu katliamda sorumlu olanları, katilleri serbest bırakanları ve davayı zaman aşımına uğratanları affetmiyoruz. Bizim acımız ilk günkü gibi taze. Sivas’ı unutmadık, unutmayacağız” diye konuştu.