IMGN9022

Güzelbahçe’de Kabotaj Bayramı kutlandı

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce 1 Temmuz Kabotaj Bayramı nedeniyle Güzelbahçe 1.Balıkçı Barınağında balıkçılarla birlikte denize çelenk bıraktı.

Güzelbahçe 1. Balıkçı Barınağında sabah balıkçıların mezat yaptıkları saatte Güzelbahçe Belediye Başkan Mustafa İnce, CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, İyi Parti Güzelbahçe İlçe Başkanı Afet Albaş, Belediye Meclis üyeleri ve ilçe yöneticileri balıkçıları ziyaret etti, Kabotaj Bayramını kutladı.

Bu yıl ki Kabotaj Bayramı’nın önemine dikkat çeken Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Bir devletin bağımsızlığının en önemli göstergelerinden biri “kabotaj” hakkı yani limanlarını, suyollarını dilediği gibi kullanmadır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Kapitülasyonlar ile kaybedilen bu hakkımıza, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Yasası ile Cumhuriyet’le yeniden sahip olunmuştur. İşte bugün kutladığımız Kabotaj Bayramı bağımsızlığımızın ve ekonomik özgürlüğümüzün en önemli sonuçlarından biridir. Kabotaj Bayramı ilk kez 1935 yılında "Denizciler Bayramı" olarak Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün katılımıyla kutlanmıştır. Önemi bizler için büyük. Denizler siz balıkçıların ekmek teknesi. Ama son günlerde denizcilerin ekmeğini tehdit eden bir durum yaşanıyor. Müsilaj, ekmeğini denizden çıkaran balıkçılarımız için tehdit oluşturuyor. Henüz bölgemizde bu tehlike yok ancak Marmara ve çevresindeki balıkçılar bu durumdan büyük zarar gördü. Bu yüzden bu yıl ki Kabotaj Bayramı’nın ayrı bir önemi var. Denizlerimiz ekmek teknemiz, evimiz, aşımız, ocağımız, sağlığımızın kaynağı. Üç tarafımız denizlerle çevrili ve binlerce insan ekmek yiyor. Deniz ülkesi olarak bugün denizlerimize çiçek sunacağız ve artık denizlerimizle barışalım, dört elle sahip çıkalım.  Artık balıkçılarımızın ve tüm vatandaşlarımızın yüzü gülsün dileklerimizle Kabotaj Bayramınızı kutluyorum ‘‘diye konuştu. Başkan ince balıkçılarla birlikte denize çiçek bıraktı.

Ardından Başkan İnce balıkçıların teknelerini tek tek dolaştı, bayrak hediye etti ve balıkçılarla kahvaltı yaptı.